İçerik ÜretmeSEO
Trend

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Az önce bir makale yazdınız ve bunun oldukça iyi olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak Google’ın dizininde aynı konudaki milyonlarca diğer makaleyle rekabet etmeye uygun mu? Bu yazıda, makalenizin konuyla ilgili aramayla en alakalı olması için nasıl geliştireceğinizi açıklayacağız.

Bir SEO makalesi, web sitenizde benzersiz bir URL’ye sahip bir sayfa olarak öne çıkan bir blog yazısı gibi yazılı bir içerik parçasıdır. Bir SEO makalesi, hedef kitlenizi uzmanlık ve kalite ile eğitir, bilgilendirir ve / veya eğlendirir. Ayrıca SEO makalesi arama motorları için optimize edilmiştir, böylece arama sonuçlarının 1. Sayfasına ulaşma şansı daha yüksektir.

Neden SEO Makalesi Yazmalısınız?

İşte bir SEO makalesi yazmanız için altı neden.

1. Web içeriği, Google’ın var olma nedenidir.

Makaleler de dahil olmak üzere web sayfaları, Google gibi arama motorlarının dizinlerinde sakladıkları şeylerdir. Bir kişi bir arama yaptığında, Google sorguyu analiz eder ve onu en alakalı dizine alınmış öğelerle eşleştirir. Bu web sayfaları olmasaydı, Google’ın arama sonuçlarında kullanıcılara gösterecek hiçbir şeyi olmazdı.

2. Google’ın algoritması her geçen gün daha akıllı hale geliyor, ancak yine de yardıma ihtiyacı var.

Bir SEO makalesi, arama motorlarının konunun ne hakkında olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olabilmesi için arama için optimize edilmiştir (bu konuda daha fazla bilgi için Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine bakın). Bu, bir sorguyla alakalı olarak kabul edilme ve arama sonuçlarının 1. Sayfasında görünme şansını artırır.

Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarının içeriği anlamasına ve sunmasına yardımcı olmakla ilgilidir.

-Google, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç ​​Kılavuzu

3. Bir arama sonucunda bulunmanız gelirinizi arttırır.

Organik arama kanalı, ortalama olarak bir web sitesine gelen trafiğin yüzde 80’inden fazlasını oluşturmaktadır. Belirli bir terime dair arama sonuçlarında yer almanız demek, içeriğiniz ve/veya ürününüzü tanıtmak için büyük bir şans doğru orantılı olarak da gelirlerinizi arttıracağının garantisidir.

4. Bir konuda uzmanlığınızı ve yetkinizi oluşturabilirsiniz.

Google, yüksek uzmanlığa ve yetkiye sahip web sitelerine daha fazla değer verir ve iyi yazılmış bir makale bunu göstermenin en önemli yollarından biridir.

Yüksek kaliteli sayfalar ve web siteleri, konularında yetkili ve güvenilir olmak için yeterli uzmanlığa ihtiyaç duyar .

-Google, Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergeleri

5. Hedef kitlenizi memnun edin.

SEO makaleleri, sitenize geri dönüş ziyaretleri, sitenizde diğer içeriği görüntülemek için daha fazla zaman ve dönüşümler gibi şeylerle sonuçlanabilir.

Çekici ve yararlı içerik oluşturmak, web sitenizi burada tartışılan diğer faktörlerden daha fazla etkileyecektir. Kullanıcılar, iyi içeriği gördüklerinde anlarlar ve muhtemelen diğer kullanıcıları ona yönlendirmek isteyeceklerdir. Bu, blog gönderileri, sosyal medya hizmetleri, e-posta, forumlar veya diğer yollarla olabilir. Organik veya kulaktan kulağa yayılan tavsiyeler, sitenizin hem kullanıcılar hem de Google nezdinde itibar kazanmasına yardımcı olan şeydir.

-Google, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç ​​Kılavuzu

6. Arama sonuçlarında rakiplerinizi yenin.

Arama için optimize edilmiş bir makale, verileri daha iyi hale getirmek için kullanır. En üst sıradaki içeriğin aynı konuda ne yaptığını öğrenin. O zaman onunla rekabet edebilir veya aşabilirsiniz.

SEO Makalesini Nasıl Yazarsınız?

Bir SEO makalesi yazmak için en az şu iki şeye ihtiyacınız var:

 1. Profesyonel bir yazar ve konu uzmanı.
 2. İçeriği optimize etmek için ihtiyaç duyduğunuz verileri sağlayabilen SEO araçları.

İşte bir SEO makalesi yazmanın sekiz önemli adımı.

Adım 1. Belge özelliklerini tanımlayın.

İlk olarak, konu, hedef anahtar kelimeler, meta başlık, meta açıklama ve URL gibi temel makale bilgilerini belirtin. Belgenizin üst kısmında, yeni içeriğin temel ayrıntılarını içeren bir tablo oluşturun. Bu tablo, yazmaya başlamadan önce iyi optimize edilmiş bir makalenin tüm ayrıntılarını düzenlemenize yardımcı olur.

Adım 2. Ustalıkla yazılmış içerik oluşturun.

Google, Birinci Sayfadaki arama sonuçlarının bir uzmanlık unsuruna sahip olmasını ister. Bunun nedeni, Google’ın kullanıcılarının sonuçlarından memnun olmasını istemesidir. Kaliteli içerik, hedef kitlenizi de mutlu eder.

Bununla birlikte, bir makale yazmadan önce aşağıdakilerden en az birine sahip olduğunuzdan emin olun:

 • Konu uzmanlığı veya röportaj yapabileceğiniz bir konu uzmanı
 • Yazma yeteneği veya profesyonel bir yazar
 • Uzman bir editör

Örneğin, konu uzmanı iseniz ancak yazma yeteneğinizden emin değilseniz, bir editör işe alın. Eğer bir yazarsanız, eseri oluşturmanıza yardımcı olacak bir konu uzmanına (veya gerçekten harika araştırma becerilerine) erişiminiz olduğundan emin olun.

Google’ın SEO Başlangıç ​​Kılavuzundan, işte size iki önemli tavsiye:

Bir sitenin uzmanlığı ve güvenilirliği, kalitesini artırır. Sitenizdeki içeriğin, konuyla ilgili uzman kişiler tarafından oluşturulduğundan veya düzenlendiğinden emin olun. Örneğin, uzman veya deneyimli kaynaklar sağlamak, kullanıcıların makalelerin uzmanlığını anlamalarına yardımcı olabilir. Bilimsel konularla ilgili sayfalarda köklü bir fikir birliğini temsil etmek, böyle bir fikir birliği varsa iyi bir uygulamadır.

Ayrıca:

Kullanıcılar, iyi yazılmış ve takip etmesi kolay içeriklerden hoşlanırlar.

Şunlardan kaçının:
– Birçok yazım ve dil bilgisi hatası içeren baştan savma metinler yazmaktan kaçının .
– Garip veya kötü yazılmış içerik. …

Adım 3. SEO araçlarını kullanın.

Birçok yazar SEO konusunda eğitimli değildir, bu nedenle bir SEO makalesinde uzmanlaşmak korkutucu olabilir. İyi haber: Yazarların içeriklerini kolayca optimize etmelerine yardımcı olabilecek SEO araçları mevcuttur.

Örneğin, WordPress Yoast SEO eklentisi, içerik oluşturucuların yazma işlemi öncesinde, sırasında ve sonrasında SEO verilerini almalarına yardımcı olur. Bu nedenle makaleler, belirli bir arama sorgusu için en iyi uygulamalarla optimize edilir.

Adım 4. Anahtar kelimeleri araştırın (Arama Sorguları).

Web sitenizde sahip olduğunuz bilgileri ararken hedef kitleniz Google’ın arama çubuğuna ne yazıyor?

Google, SEO Başlangıç ​​Kılavuzunda anahtar kelime araştırmasının temellerini açıklıyor:

İçeriğinizin bir parçasını bulmak için bir kullanıcının arayabileceği kelimeleri düşünün. Konuyla ilgili çok şey bilen kullanıcılar, arama sorgularında konuya yeni başlayan birinden farklı anahtar kelimeler kullanabilir. Örneğin, uzun süredir futbol taraftarı Fédération Internationale de Football Association’ın kısaltması olan [fifa] için arama yapabilirken, yeni bir taraftar [football playoffs] gibi daha genel bir sorgu kullanabilir. Arama davranışındaki bu farklılıkları tahmin etmek ve içeriğinizi yazarken bunları hesaba katmak (anahtar kelime öbeklerinin iyi bir karışımını kullanmak) olumlu sonuçlar verebilir.

Makalenizi optimize ettiğiniz en az bir birincil arama terimine ve en fazla iki ikincil anahtar kelime öbeğine sahip olmanız gerekmektedir. 

Bir makaleyi yazarken seçeceğiniz kelimeler, doğal olarak optimize edileceğinden sıralamanızı etkileyecektir. Bunun nedeni, bir konu hakkında yeterince (kaliteli) kelime yazarsanız, kullandığınız kelimeleri içeriği iyi tanımlayacaktır.

Öyleyse neden optimize etmelisiniz? Tabi ki, içeriğinizin arama sonuçlarında daha iyi rekabet etmesine yardımcı olmak için. İçeriğinizde belirli anahtar kelime sorgularını kullandığınızda, Google’a içeriğinizin arama yapan kişinin sorgusuyla oradaki gibi diğer içeriklerden daha alakalı olduğu sinyalini verebilir.

Adım 5. Rekabeti tanımlayın ve analiz edin.

Çevrimiçi rekabetinizin anahtar kelimeleriniz için en üst sıralarda yer alan sayfalardan oluştuğunu biliyor muydunuz? Bunlar, arama sonuçlarında dikkat çekmek için yarıştığınız web sayfalarıdır.

Anahtar kelimelerinizi aldıktan sonra, rekabetçi bir analize başlayabilirsiniz. Doğru SEO araçlarını kullanarak, arama sorgunuz için hangi sayfaların Google’da en üst sıralarda yer aldığını öğrenebilirsiniz.

İşlerin iyi olduğu yer burası. Bu verilerle donanmış olarak, makaleniz için genel SEO en iyi uygulamalarını (“1.000 kelime olmalı!”) Körü körüne takip etmiyorsunuz. Özellikle o anahtar kelime için en iyi sonuçlarla eşit olmak (hatta bunları aşmak) için optimizasyon yapıyorsunuz.

Optimizasyon konusunda Yoast SEO uygulaması sizlere bazı kolaylıklar sunar.

 • Hedeflenecek toplam kelime sayısı
 • Başlık etiketi ve meta açıklama uzunluğu
 • Bir anahtar kelimenin kullanılma sayısı
 • SEO makalenizin en üst sıradaki web sayfalarına kıyasla okunabilirlik puanı

(Ve bunların tümünü, makale yazma sürecinde gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz.)

Adım 6. SEO makalenizdeki içeriği optimize edin.

Bu noktada hem iyi yazılmış makaleye hem de anahtar kelimelere sahip olmalısınız. Şimdi optimize etme zamanı.

Anahtar kelimelerinizin içerikte doğal bir şekilde görünmesini istersiniz. Bu yüzden ilk adım, anahtar terimlerinizle birkaç kelimeyi veya kelime öbeğini nerede değiştirebileceğinizi belirlemektir.

Kural 1: Her zaman iyi okuduğunuzdan emin olun. Anahtar kelimelerinizi dilbilgisine bakmaksızın herhangi bir eski yere yerleştirmek, makalenizin Google için spam gibi görünmesine ve okuyucuları rahatsız etmesine neden olabilir.

İçeriği arama motorları için değil, kullanıcılarınız için optimize edin… Sitenizi ziyaretçilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlarken, sitenizin arama motorları tarafından kolayca erişilebilir olduğundan emin olmak genellikle olumlu sonuçlar verir.

Şunlardan kaçının:
– Arama motorlarını hedefleyen, ancak kullanıcılar için can sıkıcı veya anlamsız olan çok sayıda gereksiz anahtar kelime eklemek. …

-Google, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç ​​Kılavuzu

Genel olarak, anahtar kelimelerinizin içerikte yukarıdan aşağıya eşit olarak dağıtılmasında fayda vardır.

Adım 7. İçeriği inceleyin.

Sitenizde makale yayınlanmadan önce SEO genel ayarlarınızı doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Bir makalenin iyi, hatasız ve Google’ın yönergelerine uygun şekilde yazılmasını sağlayabilmek için tüm ayrıntıları yayımlamadan önce son bir kez kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

8. İçeriğin Performansını İzleyin

Makaleyi yayımla ve unut yaklaşımının doğru olmadığını özellikle belirtmek isteriz. Bu makalenin performansını takip etmeli ve elde edeceğiniz takip verilerden dersler çıkarmalısınız.

Google Analytics’i veya Google Arama Konsolu gibi SEO araçlarını kullanarak, bir SEO makalesinin aramada nasıl performans gösterdiğini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca; aşağıda belirtilen şu konular özellikle takip edilmelidir.

 • Sayfa görüntülemelerinin sayısı
 • Sayfada geçirilen ortalama süre
 • Bu SEO makalesine arama trafiği getiren sorgular nelerdir?

Bu verilerle şunları yapabilirsiniz:

 • Diğer SEO makalelerinizle karşılaştırıldığında neyin işe yarayıp neyin çalışmadığını öğrenebilir,
 • İçeriği daha alakalı yeni anahtar kelimelerle güncelleyebilirsiniz.

Kaynak: Bruce Clay

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu