SEO

SEO her site için önemli mi?

Bunun gibi sorular soruyorsanız, doğru yerdesiniz. SEO veya arama motoru optimizasyonu alanındaki uzmanlar olarak, doğru SEO’nun bir işi çevrimiçi yapabileceğini veya bozabileceğini biliyoruz. Bu sayfada, SEO’nun neden önemli olduğunu, hangi işletmelerin buna ihtiyaç duyduğunu açıklayacağız ve konuyu daha fazla keşfedebilmeniz için bazı kaynaklar sunacağız.

SEO’nun nasıl çalıştığına ve web sitenizin sıralamalarını ilk etapta nasıl etkilediğine dair bir açıklama ile başlayalım.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO birden fazla stratejiden, eylemlerden ve en iyi uygulamalardan oluşur ve bunların tümü web sitenizin arama motorlarındaki konumunu iyileştirme amacına sahiptir – bu nedenle buna “arama motoru optimizasyonu” denir.

İki tür SEO vardır: sayfa içi ve sayfa dışı. Sayfa içi SEO, sıralamanızı iyileştirmek için kendi web sitenizde kontrol edebileceğiniz her şeyden oluşur. Bu, site hızı, anahtar kelime varlığı, başlık metni vb. Gibi şeyleri ifade eder. Öte yandan, sayfa dışı SEO, sıralamalarınızı etkileyebilecek diğer web sitelerinde yapılan her şeyden oluşur. Genellikle, bu yalnızca bağlantılara atıfta bulunur.

Web sitenizi arama motorlarında yüksek sıralamalar için optimize etmek zaman, SEO bilgisi ve istenen sayfa içi ve dışı SEO faktörlerinin başarılı bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Sitenizin veya tek bir sayfanın SEO’sunun toplu gücü diğerlerinden daha güçlüyse, belirli bir sorgu ile ilgili olarak 1. sırada yer alacaksınız.

SEO çok fazla sıralama faktörü içerdiğinden, siteyi bir tür triatlon olarak düşünebilirsiniz. Gerçek bir triatlonda, koşu bölümünün galibi mutlaka tüm yarışın galibi değildir ve bu yanıyla SEO ile aynıdır. En çok bağlantıya, en çok sayfaya veya en çok ziyaretçiye sahip site mutlaka 1 numaralı site olmayabilir. Genel performansları kimin zirveye çıkacağını belirler.

SEO Neden Önemlidir?

SEO, Google’ın, arama motoruna girilen her sorgu için hangi sitelerin üst sıralarda yer almayı hak ettiğini belirleme yoludur. Modern SEO olmadan, arama sonuçlarını manipüle etmek son derece basit olurdu, böylece en çok bağlantıya veya en çok sayfaya sahip site mutlaka bir şekilde 1.sırada yer alırdı.

SEO önemlidir çünkü arama sonuçlarını adil tutar. Bu sonuçları mümkün olduğunca manipüle etme yeteneğini azaltır, böylece her arama için görünen siteler orada olmayı hak ettikleri için orada olurlar. Sıkı çalışma ve ziyaretçilere hitap eden bir web sitesi, yüksek arama motoru sıralamaları ile ilişkilidir, bu nedenle siteniz bu kriterleri karşılıyorsa, sonuçlarda görünme şansınız daha yüksektir.

Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almak, arama yapanlara sitenizin güvenilir bir kaynak olduğunu gösterir. Sonuç sayfalarında ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, siteniz o kadar fazla tıklama ve trafik oluşturacaktır. SEO ayrıca kullanıcı deneyimini geliştirerek müşterilerin tekrar alıcı olma olasılığını artırır.

Ve SEO uygun maliyetlidir. Rekabetçi endüstriler, ücretli web sitesi trafiğine büyük miktarlarda para harcayabilir. Tabii ki, yine de reklam alanı satın alabilirsiniz, ancak sıkı bir bütçeyle çalışıyorsanız, SEO, sitenize doğrudan ödeme yapmadan nitelikli trafik çekmenin harika bir yoludur.

SEO Olmadan Arama Nasıl Olur?

SEO olmadan, web sitelerini, işletmeleri veya günlük olarak aradığımız bilgileri nasıl bulacağımızı söylemek zor. Arama motoru sonuçlarının manipüle edilmesi çok kolay olacağından ve kullanıcılar olarak, ilk sayfaya çıkan ilgili ilgisiz çok sayıda sonucu elemeye çalışmak, değerli siteleri bulmak için çok daha uzun süre ve daha zor bakmamız gerekirdi.

Temel olarak SEO önemlidir, çünkü tipik insanların istedikleri bilgileri veya ürünleri bulmak için birkaç saniyeden fazla arama yapmak zorunda kalmamalarını sağlar. 

Pazarlamacılar SEO’nun Çok Önemli Olduğuna İnanıyor

Ek olarak, birçok pazarlamacı SEO’nun çalışmaları için çok önemli olduğunu fark eder. Bu grafik, pazarlamacıların %50’sinin SEO’nun en etkili dijital pazarlama stratejisi olduğuna inandığını gösteriyor.

Gördüğünüz gibi, SEO çok önemlidir ve onsuz, diğer pazarlama faaliyetlerine çok fazla para harcıyor olabilirsiniz!

SEO Her Türlü İşletme İçin Önemli mi?

Rekabetin çok az olduğu veya hiç olmadığı bir sektörde işiniz olabilir, bu nedenle zaten 1. sırada olabilirsiniz. Veya sıralama yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz ve size ihtiyacınız olan görünürlüğü sağlamak için SEO dışında seçenekler olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Durumunuz ne olursa olsun, şirketiniz için bir web siteniz varsa SEO önemlidir . İşletmeniz yeni veya eski, mücadele eden veya başarılı, küçük veya büyük olsun, SEO çevrimiçi başarınız için çok önemlidir. Aslında, sektörünüzdeki tek kişi siz olsanız bile, SEO hala önemlidir.

İşte SEO’dan yararlanabilecek birkaç endüstri ve işletme örneği; İmalat, Hizmet, Sağlık, Perakende, İnşaat ve dahası…

Peki neden? Aslında bunun çok önemli bir nedeni vardır: SEO’nuz kontrol edebileceğiniz bir şeydir.

İşinizle ilgili kontrol edemeyeceğiniz birçok şey var. Yeni bir rakibin ne zaman ortaya çıkacağını, müşterilerinizin yeni bir ürün lansmanına ne kadar iyi tepki vereceğini veya üç aylık kârınızı kontrol edemezsiniz.

Ancak SEO ile sıralamanızı kontrol edebilirsiniz. Ve bu, bir dereceye kadar, web sitenize kaç ziyaretçinin geldiğini kontrol edebileceğiniz anlamına gelir; bu, kaç çevrimiçi satış veya potansiyel müşteri elde edeceğinizi doğrudan etkiler, bu da çevrimiçi olmaktan kazanabileceğiniz para miktarını etkiler.

Web sitenizin arama motoru optimizasyonuna yatırım yaparsanız, görünürlüğüne ve karlılığına doğrudan yatırım yapmış olursunuz. Dolayısıyla, yarın ne olursa olsun, SEO’nuz sabitse, işletmenizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için bu görünürlüğe güvenebilirsiniz .

İşletmeniz ne yaparsa yapsın, SEO’nun bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Ve arama motorlarının gelişme şekline bakıldığında, SEO’nun yakın zamanda önemini kaybetmesi pek olası değil.

SEO Bazı İşletmeler İçin Diğerlerinden Daha Önemli mi?

Web sitenizin SEO’suna yatırım yapmanın gerçekten bu kadar önemli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bazı işletmeler veya sektörler arama motoru optimizasyonuna diğerlerinden daha çok ihtiyaç duyar mı?

SEO söz konusu olduğunda her web sitesinin farklı ihtiyaçları vardır. Ancak bu ihtiyaçları nadiren iş veya sektör belirler. Genellikle aşağıdaki gibi faktörler:

Web sitesinin büyüme sürecindeki aşaması
Ziyaretçiler web sitesine nasıl tepki veriyor?
İşletmenin sıralamak istediği anahtar kelimeler
Bu anahtar kelimeler için rekabet miktarı
Geçmişte herhangi bir SEO yapılıp yapılmadığı
Sitenin herhangi bir Google cezası altında olup olmadığı
Endüstrinin nerede bir etkisinin olabileceği rekabetle ilgilidir. Çevrimiçi bir kuyumcu oluşturuyorsanız ve “mücevher” anahtar kelimesi için sıralama yapmaya kararlıysanız, SEO’nuz “güzel çocuk mücevherlerini” hedefleyen çocuklara yönelik bir kuyumcu için SEO’dan daha maliyetli ve daha fazla zaman alıcı olacaktır. Bunun nedeni, o ilk anahtar kelimedeki rekabetin çok çok daha yüksek olmasıdır – bu nedenle en üst sıralara girmek çok daha fazla çalışma gerektirecektir.

Yine de bu, SEO’yu mücevher siteniz için daha önemli hale getirmez . Bu daha çok bir meydan okuma olduğu anlamına geliyor. SEO, sektörü veya rekabeti ne olursa olsun her işletme için aynı derecede önemlidir. Yine, bunun nedeni sizi çevreleyen faktörlerin çoğunu kontrol edemezsiniz, ancak SEO’nuzu kontrol edebilirsiniz. Ve web sitenizin trafiğini, sıralamasını ve satışlarını veya potansiyel müşterileri doğrudan etkileyebiliyorsanız … neden olmasın?

Bir İşletme İlk Sıralarda Yer Aldığında SEO Yapmayı Durdurmalı mı?

Diyelim ki, bundan birkaç yıl sonra, işletmeniz çevrimiçi ortamda oldukça başarılı. Web siteniz kolayca bağlantı kazanıyor, ziyaretçileriniz düzenli bir akışla geliyor ve satışlarda düzenli bir büyüme görüyorsunuz. Her şey iyi göründüğünde arama motoru optimizasyonu hakkında endişelenmeyi bırakabilir misin?

Hayır! Aslında, ne kadar başarılı olursanız olun, web sitenizi optimize etmeyi asla bırakmamalısınız. Dünyanın en büyük, en karlı şirketleri bile hala belirli bir düzeyde SEO kullanıyor. Ancak, başarılarından dolayı, her bir SEO taktiğine ayırmaya karar verdikleri belirli zaman ve kaynakları değiştirmiş olabilirler.

Demek istediğimiz şudur: Web siteniz yepyeni ise ve çok yetkili yapmak istiyorsanız, agresif bir şekilde ona bağlantılar oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, beş yıl içinde, doğal olarak birçok bağlantı kazandığınızı görebilirsiniz. Bu, bağlantı kurmayı tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Ancak SEO söz konusu olduğunda hiçbir şey kesin değildir. Şu an itibariyle Google, web sitenize işaret eden bağlantıların sayısına, kalitesine ve alaka düzeyine çok fazla ağırlık veriyor. Ancak bundan birkaç hafta sonra, bağlantıların artık o kadar önemli olmadığını ve sahip olduğunuz içerik miktarının sıralamanızı belirlemede daha büyük bir rol oynadığını ilan edebilir.

SEO her zaman değiştiği için, kayıtsız kalmamak veya sitenizin mevcut durumunda her zaman olduğu yerde sıralandığını varsaymak çok önemlidir. Arama motorları, içeriğinizin güncelliğini ve diğer sitelerin size ne kadar yakın zamanda bağlantı kurduğunu dikkate alır. İçeriğinizi güncellemezseniz, yeni bağlantılar kazanamayabilirsiniz ve siteniz zamanla alaka düzeyini kaybeder.

Rakipleriniz her zaman sizi geçmeye çalışacak ve arama motorları her zaman değişecektir. Sitenizin optimizasyonuna ayak uydurmadığınız sürece, çevrimiçi bulduğunuz başarıyı sürdürme konusunda fazla şansınız olmayacak.

Kısacası, hayır – başarılı olduktan sonra SEO yapmayı bırakmamalısınız. Bunu yaparsanız, muhtemelen başarınızın çok kısa ömürlü olduğunu göreceksiniz.

Doğru SEO Firmasını Bulmak

SEO endüstrisi sürekli olarak gelişmektedir ve arama sonuçlarında sıralamanızı korumak için en son trendleri takip etmeniz gerekir.

İşletmenizi tam olarak anlayan ve daha fazla insana ulaşmanıza ve çevrimiçi olarak daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış SEO çözümlerini uygulamak için sizinle birlikte çalışan güvenilir bir SEO ortağına ihtiyacınız var.

İşletmenizle çalışmak için bir SEO firması seçerken, birkaç temel faktörü incelemek önemlidir.

Geçmiş performans

Saygın SEO firmaları, portföyleri ve müşteri referanslarını çevrimiçi olarak yayınlayacaktır . Bu, geçmiş çalışmalarını gözden geçirmenize ve şirketin işletmeniz için uygun olup olmadığını belirlemenize olanak tanır.

Güvenebileceğiniz bir SEO firması seçmeniz gerekir ve firmanın sicilini incelemek, onlarla çalışma kararınızda kendinize daha güvende hissetmenize yardımcı olacaktır.

Uzmanlık alanı

Ayrıca firmanın uzmanlık alanını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Örneğin, çevrimiçi varlığınızla neyi geliştirmek istediğinizi belirlemeniz ve bu alanda uzmanlaşmış bir firma seçmeniz gerekecektir. Firma SEO konusunda uzman mı?

Bu, iş hedeflerinize ulaşmanıza en iyi şekilde yardımcı olacak firmayı seçmenize yardımcı olacaktır.

Fiyatlandırma

Bir SEO firması seçerken fiyat tek başına belirleyici faktör olmamalıdır.

Muhtemelen sınırsız bir bütçeniz olmasa da, SEO firmalarıyla genellikle ödediğinizin karşılığını aldığınızı unutmamak önemlidir. Bir firma “ucuz” SEO hizmetleri vaat ediyorsa, kaliteden ödün veriyor olabilirsiniz.

Firmalar, SEO kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan özelleştirilmiş, adil fiyatlandırma ve kaliteli hizmetler sunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu