SEO
Trend

Geçmiş Optimizasyonu nedir? Nasıl yapılır?

Hepimiz web sitemize nasıl organik trafik çekeceğimizi biliyoruz… Harika içerikler yayınlayın! Ancak haftayı bitirmek için çabalarken bir Cuma öğleden sonra bu geç saatte yazıyorum, çok iyi biliyorum ki yeni bir makale veya blog yazısı yazmak çok zaman alıcı zor iş olabilir. Peki ya yeni içerik oluşturmak zorunda kalmadan daha fazla organik trafik çekmenin bir yolu olsaydı? Evet bir yolu var! Peki nasıl? Tabi ki “Geçmiş Optimizasyonu

Mevcut yazılarınızı ve sayfalarınızı yenileyebilirsiniz. Yapmanız gereken ise, doğru olanları seçmektir.

Bazıları buna “tarihsel optimizasyon” diyor – yayınlama geçmişinize geri dönmek ve sayfa içi SEO ile geliştirilebilecek eski içeriği bulmak . Eski içeriğe yapılan birkaç ince ayar ile geçmiş optimizasyon, yepyeni trafik çekmenize yardımcı olabilir.

Ancak sürecin; belki de yıllar öncesine dayandığı o eski sayfaların birçoğunun güncellemesi için gerekli zamana ve kaynağa sahip olmanız pek olası değildir. Nereden başlamalısınız? Hangi sayfalar çabanıza değecek? Ve onları nasıl seçeceksiniz?

İşin püf noktası; mevcut arama trafiğinizi ve bu trafiği yönlendiren anahtar kelimeleri ve URL’leri analiz ederek size en çok kazandıracak sayfaları bulmaktır. Bunlar öncelik verilmesi gereken sayfalardır. Bunları bulmak için bazı basit ölçütleri ve süreçleri kullanabilirsiniz.

Geçen yıl geçmiş optimizasyon için sayfaları belirleme ve optimize etme sürecinden geçtik ve tek tek URL’ler için birkaç optimizasyon ile bunun gibi bazı sonuçlar görebildik:

Örnekten de anlaşılabileceği üzere; geçtiğimiz yıl optimizasyon için seçtiğimiz sayfada gerçekleştirdiğimiz iyileştirmelerden sonra gözle görülür bir artış söz konusu.

Yayınlandıktan ~ 1 yıl sonra optimize ettiğimiz bir yayındaki tıklama ve gösterim sonuçları.

Geçmiş Optimizasyon için Sayfalar Nasıl Seçilir?

Çok fazla trafik çeken sayfaları tanımlamak için Google Search Console‘u kullanın. Tek tek URL’lere ve bunlara trafik çeken anahtar kelimeleri detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor.

Az gösterim + Yüksek TO (Tıklama Oranı) olan sayfalar!

Optimizasyon için seçeceğiniz sayfa için; aramalarda 8 ile 20 yüksek TO (tıklama oranı) olan sayfalar dışında kalan, fazlaca trafik almış yazıları seçmeniz doğru bir seçimdir. Genellikle, 7 ve altı TO (tıklanma oranı) olan sayfalar arama motorlarının ilk sayfa gösterimlerinde çıkmıyor. Dolayısıyla, URL’nizi ilk sayfaya çekebilirseniz, burada yer almanın tüm avantajlarından yararlanacaksınız.

Yüksek gösterim + düşük TO (Tıklama Oranı) olan sayfalar!

Bu sayfalar birçok aramada görünen, ancak insanların tıklamadığı sayfalar. Bağlantınızın tıklanma olasılığını artırmak için yapabileceğiniz optimizasyonlar var. Halihazırda yüksek sayıda gösterim alan bir sayfayla, TO’yu birazcık iyileştirmek büyük fayda sağlama ihtimali var.

Önce optimize edilecek sayfa listenizi belirleyip, sonra bu URL’lerle ne yapacağımıza odaklanarak işe başlayalım.

Artık elinizde bir listeniz var. Olasılıkları gözden geçirmek ve işletme hedeflerinize en uygun olanları seçmek isteyeceksiniz. Belirli bir tür dönüşüm sağlamaya mı çalışıyorsunuz? Belirli bir ürün için görünürlük elde etmeye mi çalışıyorsunuz? Dönemsel olarak anlamlı bir şey var mı?

Geçmiş optimizasyon çabalarını, şu anda üzerinde çalıştığınız iş sonuçlarını destekleyecek sayfalara ve gönderilere odaklayın.

Eski Sayfalar ve Gönderiler Nasıl Optimize Edilir?

Burada eski sayfaları arama için nasıl daha iyi optimize edebileceğimizi ele alıyoruz. Bunun bir deneme yanılma süreci olduğunu gördük; optimize ettiğiniz mevcut her sayfanın hemen daha iyi sonuçlar vermemesi muhtemeldir. Ancak bununla başlamak için şu basit adımları izlemeyi deneyin:

1. İyileştirme alanlarını bulmak için sayfadaki öğeleri ve içeriğin kendisini inceleyin.

Sayfa içi SEO’ları iyileştirmek için anında öneriler almak üzere bazı internet siteleri üzerinden hizmet veren araçlar ve Chrome eklentileri kullanmamız gerekmektedir. Bu araçlar, sayfanın amaçlanan anahtar kelimelerini, SEO sıralamasını doğrudan veya dolaylı etkileyen faktörleri, başlıklarınızı, resim alt etiketlerinizi, giden bağlantılarınızı ve daha fazlasını kontrol eder.

Ayrıca sayfa içi SEO’ya ek olarak, içeriğin hala konuyla alakalı olduğundan emin olmak için içeriğe bakmanız gerekir. Özellikle, bu içeriği okuyucular için alakasız hale getirecek herhangi bir tarihli bilgi olup olmadığına bakın.

2. Sayfanın sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimenin arama motoru sonuç sayfasını (SERP) analiz edin.

Ardından, hedef anahtar kelimenizin SERP’sine dönün. Birkaç farklı şey arayacaksınız:

  • Halihazırda oluşturduğunuz içerik , hedef anahtar kelimenin arama amacı ile eşleşiyor mu? Arama motorlarının bir arayıcının gerçekten ne aradığını düşündüğünü görmek için bu anahtar kelime için zaten sıralamada olan içeriğe bakın. Oluşturduğunuz içerik, arama amacına uyma konusunda harika bir iş çıkarıyorsa, o zaman harika! İlerleyebilirsiniz. Aksini bulursanız, stratejinizi yeniden gözden geçirmenin zamanı geldi; içeriğin büyük ölçüde değişmesi gerekebilir veya daha önce oluşturduğunuz içerik için yeni bir hedef anahtar kelime bulmanız gerekebilir.
  • İçeriği güncellerken dikkate almanız gereken SERP unsurları var mı? Örneğin, hedefleyebileceğiniz öne çıkan bir snippet veya sayfada yanıtlamanız gereken İlgili Sorular var mı?
  • Sayfanın alt kısmındaki “… ile ilgili aramalar” bölümüne bakın—burada içeriğinize ekleyebileceğiniz, henüz dahil edilmemiş anahtar kelimeler var mı? Bu terimler önemlidir çünkü arama motorlarının hedef anahtar kelimenizle alakalı olduğuna inandıkları terimlerdir.

3. Okuyucunun sitenizin içeriğiyle ilgilenmesini sağlayacak öğeler ekleyin.

SEO’da önemli bir unsur, okuyucuları içeriğinizle meşgul etmektir. Bu, içeriğinize o içeriğin amaçlarına göre farklı öğeler eklemek anlamına geliyor. Örneğin:

  • İçeriğin amacı bir ürün veya hizmet için kayıt oluşturmaksa, ürününüz hakkında daha fazla bilgi eklemeyi, insanları kaydolmaya yönlendiren resimler eklemeyi veya içerikle ilgili olduğunda bir kayıt formu eklemeyi düşünün. Bu öğeleri A/B testine tabi tutmayı düşünebilirsiniz.
  • Eğer içerik dönüşüm hunisinin başındaysa ve amaç okuyucuların markanızla etkileşime girmesini ve dönüşüm hunisini aşağı taşımasını sağlamaksa, yeni içeriğe alakalı dahili bağlantılar eklemeyi veya bu içeriğin okuyucularının yararlı bulacağı ilgili indirilebilir bir varlığa bağlantı eklemeyi deneyebilirsiniz.

4. İçeriği güncelleyin ve tanıtın.

Şimdiye kadar içeriğiniz SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmeli ve sayfaya giden herhangi bir okuyucuyu memnun etmeli ve ilgisini çekmelidir. Önemli güncellemeler yaptıysanız, içeriğinizin yayınlanma tarihini güncellemek için şimdi iyi bir zaman olabilir. Bu bir blog gönderisiyse, gönderinin altına içeriğin ilk yayınlandığı ve güncellendiği zamanı belirten bir not eklemeyi düşünün.

Ayrıca, sayfanızı sosyal medyada tanıtmayı veya daha hızlı taranması için URL’yi Google Arama Konsolu’na göndermeyi düşünebilirsiniz.

Bu önemli güncellemeleri yaptıktan sonra yaklaşık 30 gün bekleyin. Bu URL’lere yönelik arama trafiği arttı mı? Harika iş! Sizi tebrik ederim.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu