E-Ticaret Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

E-ticaret salgın sırasında patlama yaşıyor ve girişimcilere mağaza açıp satış yapmaya başlamak için büyük bir fırsat sunuyor. İşte bu tür işler hakkında bilmeniz gerekenler.

İşletme sahiplerinin ve tüketicilerin e-ticareti kucaklamaktan başka seçenekleri olmadığından, internet üzerinden ürün ve hizmet satmak, COVID-19 salgını sırasında yeni bir önem kazandı. Küçük işletme sahiplerine çevrimiçi ortamda başarılı olma fırsatları sunan bu değişimin kalıcı olacağı öngörülmektedir. Ancak internet mağazanızı kurmadan önce, nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

E-ticaret nedir?

E-ticaret, internet üzerinden mal ve hizmet satma sürecidir . Müşteriler web sitesine gelir ve elektronik ödemeleri kullanarak ürün satın alır. Parayı aldıktan sonra satıcı malları gönderir veya hizmeti sağlar.

Elektronik ticaret, Amazon’un kitap sattığı 1990’ların başından beri varlığını sürdürüyor, ancak bugün, milyarlarca dolarlık bir sektör ve salgın sırasında daha da büyüdü. Digital Commerce 360’ın ABD Ticaret Bakanlığı verileri analizine göre, e-ticaret harcamaları 2020’nin ilk yarısında yıllık% 30 artışla 347,26 milyar doları buldu . Karşılaştırma için, e-ticaret satışları 2019’un ilk altı ayında yalnızca% 12,7 arttı.

Şaşırtıcı değil. Diğer birkaç seçenekle tüketiciler, yiyeceklerden mobilyaya kadar her şeyi çevrimiçi mağazalardan satın almaya alıştı.

Adobe’nin ürün pazarlama direktörü Tory Brunker, Business News Daily’ye verdiği demeçte, “İnsanların yeni alışkanlıklarını koruyacaklarını gösteren çok sayıda çalışma görüyoruz” dedi. “Gerçekten bunun yeni normalimiz olduğunu düşünüyorum.”

Danışmanlık firması McKinsey & Company’nin araştırmasına göre, reçetesiz satılan ilaçlar, bakkaliye ürünleri, ev malzemeleri ve kişisel bakım ürünleri dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi alışveriş kategorilerinin% 35’ten fazla büyümesi bekleniyor .

Biliyor muydunuz:? COVID-19 salgını sırasında e-ticaret patladı ve yeni çevrimiçi alışveriş alışkanlıkları ortadan kalkmıyor, bu da küçük işletmelerin e-ticaret web siteleri başlatma fırsatlarının bol olduğu anlamına geliyor.

E-ticaret nasıl çalışır?

E-ticaret, fiziksel bir mağazayla aynı prensiplere göre çalışır. Müşteriler e-ticaret mağazanıza gelir, ürünlere göz atar ve bir satın alma işlemi gerçekleştirir. En büyük fark, bunu yapmak için koltuklarından kalkmaları gerekmemesi ve müşteri tabanınızın belirli bir coğrafi alan veya bölge ile sınırlı olmamasıdır.

İster koşu ayakkabısı ister ev malzemeleri satıyor olun, bir e-ticaret web sitesini çalıştırırken aynı süreci yaşarsınız:

Siparişi kabul edin. Müşteri, web sitenize veya e-ticaret platformunuza sipariş verir. Bir sipariş verildiği konusunda uyarılacaksınız.

Siparişi işleyin. Ardından ödeme işlenir, satış günlüğe kaydedilir ve sipariş tamamlandı olarak işaretlenir. Ödeme işlemleri genellikle ödeme ağ geçidi olarak bilinen yöntem aracılığıyla gerçekleştirilir ; bunu yazar kasanızın çevrimiçi eşdeğeri olarak düşünün.

Siparişi gönderin. E-ticaret sürecindeki son adım sevkiyattır . Müşterilerin tekrar sizden alış veriş yapmalarını istiyorsanız, hızlı teslimatı sağlamalısınız. Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi siteler sayesinde tüketiciler iki gün içinde ürün almaya alışmış durumda.

Nasıl çalıştığını göstermek için, bir ürünün çevrimiçi satın alındığında yolculuğuna bir göz atın:

Bir e-ticaret sitesi hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Elektronik ticarette başarılı olmak için, web sitenizde sattığınız ürün ve hizmetlerin kapsamlı bir listesine sahip olmalısınız. Çevrimiçi mağazada gezinmesi kolay, kullanıcı dostu ve estetik açıdan çekici olmalıdır. Ayrıca mobil cihazlar için optimize edilmelidir. E-ticaret platformu Oberlo’dan alınan verilere göre, mobil ticaret satışlarının 2020’de 2,91 trilyon dolara ulaşması ve 2021’de 3,56 trilyon dolara çıkması bekleniyor . Mobil cihazlardan alışveriş yapan bu kadar çok tüketici göz önüne alındığında, çevrimiçi mağazanızı onlar için optimize etmek çok önemli.

Ödeme deneyimi, e-ticaret işlevselliğinin bir başka önemli yönüdür. Müşterinin ürününüzü veya hizmetinizi satın almak için geçtiği süreçtir. Ödeme süreciniz hantal ve zahmetli ise veya çok fazla adım gerektiriyorsa, satışı kaybedebilirsiniz. Alışveriş sepetinin terk edilmesi gerçek bir fenomendir ve Baymard Enstitüsü tespitine göre; ortalama vazgeçme oranı % 69,57’dir .

Bir e-ticaret sitesinin artıları ve eksileri nelerdir?

Bir e-ticaret işletmesi yürütmenin avantajları

Pandemiden önce bir e-ticaret sitesi kurmak için pek çok neden vardı ve şimdi daha da fazlası var. İşte büyüklerden yedi tanesi.

 1. Fiziksel bir mağazadan daha az genel gider maliyeti vardır.  Bir perakende işi yürütmenin büyük bir maliyeti fiziksel vitrindir. Bu, kira, ekstra vergiler ve diğer benzeri ihtiyaçlar için harcanan para anlamına gelir. Bir e-ticaret mağazası işlettiğinizde tüm bunlar ortadan kalkar. Ödenecek kira yok. Işıkları açık tutma konusunda endişelenmenize gerek yok, işyeri bakımı yok, akaryakıt için para ödemenize de gerek yok.
 2. Personel olmadan 7/24 çalışabilirsiniz.  İnternetin mağaza saatleri yoktur. 7/24 çalışan bir internet siteniz var. Belirli saatlere sahip fiziksel bir mağazanın aksine, siteniz, müşterileriniz satın almaya hazır olduklarında siparişleri kabul edebilir ve bu da daha fazla iş sağlayabilir. Sürecin çoğunu otomatikleştirmek için yazılım kullanıyorsanız, gece vardiyasında çalışmak için bir sipariş yöneticisi tutmanıza gerek kalmaz.
 3. İşletmeniz anında ölçeklenebilir.  Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağaza işlettiğinizde stoklayabileceğiniz kaç ürünle ilgili fiziksel sınırlar vardır? E-ticarette böyle bir sınır yoktur; ürünleri uygun gördüğünüz şekilde ekleyebilir ve çıkarabilirsiniz.
 4. Daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.  İşletmeniz İstanbul’da olabilir, ancak mağazanız çevrimiçiyse Gaziantep’teki müşterilere satış yapabilirsiniz. Xero’nun ABD ülke yöneticisi Ben Richmond, “E-ticaret, küçük işletmeler için oyunu değiştiriyor” dedi. “Bir şehirde veya küçük bir bölgesel kasabada olmanız fark etmez, e-ticaret size istediğiniz yerde yaşama ve birçok pazarda satış yapma fırsatı verir.”
 5. Satışlarınızı ve sevkiyatlarınızı takip etmek kolaydır.  E-ticaretin dijital doğası sayesinde, satışları ve sevkiyatları izlemek kolaydır. Bu bilgilere gerçek zamanlı olarak sahip olmanın yararı, herhangi bir sorunu hızla tanımlamanıza ve düzeltmenize olanak sağlamasıdır.
 6. Müşteri verilerini derler.  Çevrimiçi ürün sattığınızda, adreslerden e-postalara kadar birçok müşteri verisi yakalarsınız. Ayrıca satın alma tercihleri ​​hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgileri, promosyonlar ve indirimlerle sadık müşterileri hedeflemek için kullanabilirsiniz.
 7. Salgına dayanıklı.  Gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler salgın sırasında kapılarını kapatmak zorunda kalırken, çevrimiçi işletmeler açık kalmayı başardı. Sonuç olarak, tüketiciler alışveriş alışkanlıklarını değiştirerek her perakendecinin bir çevrimiçi mağaza işletmesini zorunlu hale getirdi. 

Bir e-ticaret işletmesi yürütmenin eksileri

E-ticaretin birçok faydası olsa da zorlukları da yok değil. Bir e-ticaret işinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken altı şey burada.

 1. Herkese ulaşamazsınız.  Pandeminin ortasında bile, hala çevrimiçi alışverişi sevmeyen tüketiciler var; ürünleri satın almadan önce görmek ve dokunmak istiyorlar ve çevrimiçi sahtekarlıktan korkuyorlar. 2020’de 2,05 milyar insanın çevrimiçi alışveriş yapması bekleniyor  – ancak bu, dünya çapındaki 7,8 milyar insandan yaklaşık % 26’sını oluşturuyor.
 2. Veri ve kredi kartı sahtekarlığı çok yaygın.  E-ticaret ile ilgili en büyük sorunlardan biri dolandırıcılık riskidir. Kredi kartı ve kimlik hırsızlığı olağandır ve her yıl binlerce tüketiciyi etkiler. Bilgisayar korsanları ağınızı ihlal ederse ve hassas müşteri bilgilerini çalarsa, onarılamaz hasara neden olabilir. Ortalama olarak,  bir siber saldırı bir işletmeye 200.000 dolara mal olur ve işletmelerin % 60’ı olaydan sonraki altı ay içinde kapatır.
 3. Müşteriler alışveriş sepetlerini terk ediyor.  E-ticaret, müşterilerin çok az satın alma niyetiyle vitrin alışverişi yapmalarını kolaylaştırır. Alışveriş sepetinin terk edilmesi, çevrimiçi satışların yüksek bir yüzdesini etkiler.
 4. Çevrimiçi iş yapmanın maliyetleri vardır.  Fiziksel perakendecilerin sahip olduğu ek yükünüz olmayabilir, ancak web sitesi barındırma  ve / veya e-ticaret platformu ücretleri, internet hizmeti maliyetleri,  sosyal medya pazarlaması, envanter yönetimi, depolama ve nakliye gibi yine de dikkate alınması gereken maliyetler vardır. Diğer tüm işletme sahipleri gibi, vergiler, ruhsat gereklilikleri ve yönetmelikleri de göz önünde bulundurmalısınız .
 5. E-ticaret acımasız bir iştir.  Bir ürünü veya hizmeti çevrimiçi olarak satan ilk kişi siz değilsiniz; sektörünüze bağlı olarak, aynı veya çok benzer ürünlere sahip birçok rakibiniz olabilir. Birçok tüketici fiyata göre alışveriş yaptığından ve internette iyi fırsatlar bulmayı beklediğinden, kendinizi dibe doğru bir yarışta bulabilirsiniz.
 6. Müşteriler hızlı ve ücretsiz kargo istiyor. Fiziksel perakendecilerin ürünlerini paketleme ve nakliye konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Çevrimiçi bir perakendeci bunu yapar. Günümüzde e-ticaret piyasasını domine eden siteler, müşterilere yalnızca iki günlük nakliyeyi değil, aynı zamanda ücretsiz kargo seçenekli ürünleri de öğretti.

E-ticaret iş modeli türleri

Neyin kime satıldığına bağlı olarak birkaç farklı e-ticaret iş modeli vardır. Bunlar en yaygın üç türdür.

 1. İşletmeden tüketiciye:  Bu tür işletmeler, ürünleri veya hizmetleri doğrudan bireysel tüketiciye satar. B2C e-ticaret, en yaygın çevrimiçi işletme türüdür ve giyimden eğlenceye kadar geniş bir ürün yelpazesini kapsar. B2C e-ticaret mağazalarının örnekleri arasında Amazon, Netflix ve Overstock bulunur. Nike’tan Tommy Bahama’ya kadar birçok köklü perakendeci bu tür e-ticaret sitesini işletmektedir.
 2. İşletmeden işletmeye:  Bir işletme çevrimiçi olarak başka bir işletmeye ürün veya hizmet sattığında, B2B e-ticaret olarak kabul edilir. Bu işletmeler ofis malzemeleri, mobilya ve ekipman gibi ürünler satabilir. Ayrıca, belge imzalama yazılımı ve diğer bulut tabanlı hizmetler gibi çevrimiçi iş çözümleri de sağlarlar.
 3. Pazaryerleri:  Öncüsü Hepsiburada olan ancak Trendyol ve N11 tarafından sıkı takip edilen e-ticaret pazarları, üçüncü taraf satıcıların ürünlerini veya hizmetlerini tüketicilere satabilecekleri web siteleridir. Satışınızın bir kesimi için ürünlerinizi platformlarında listeleyebilir ve müşteri tabanlarına ulaşabilirsiniz. Birçok çevrimiçi pazar yeri, ödeme işlemlerinizi, lojistiğinizi ve hatta sosyal medya pazarlamanızı bir ücret karşılığında gerçekleştirir.

E-ticaret mağazam için bir pazar yeri mi yoksa bir web sitesi mi kullanmalıyım?

E-ticaret mağazanızı nasıl kuracağınız konusunda iki seçeneğiniz var : Kendi web sitenizi başlatabilir veya Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi çevrimiçi bir pazara katılabilirsiniz. En iyi seçim, belirli işiniz için hangisinin en mantıklı olduğuna bağlıdır.

“Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazanız varsa, değer elde etmenin en iyi zamanı kendi mağazanızı oluşturmaktır.”

“Çevrimiçi bir mağazaya sahip olmaya hazır olmayanlar için, Hepsiburada.com ve diğer sitelerde ürün satmak harika bir ilk adımdır. Bu yalnızca hedeflerinize ve neyi başarmaya çalıştığınıza bağlıdır.”

Kaynak: Business News Daily

Exit mobile version